Cash News Logo

Rezultatele financiare Ashtead Technology: Profitul în scădere, dar perspectivele pe termen lung rămân solide

Acțiuni1 septembrie 2026, 10:52
Rezultatele financiare Ashtead Technology: Profitul în scădere, dar perspectivele pe termen lung rămân solide

Ashtead Technology a raportat o ușoară creștere a veniturilor în prima jumătate a anului financiar 2026, dar profitabilitatea a înregistrat o scădere, principalii factori fiind întârzierile de proiecte, perturbările din Orientul Mijlociu și un mix de lucrări cu marje mai mici. Furnizorul de echipamente subacvatice a înregistrat venituri de 100,2 milioane GBP în prima jumătate a anului 2026, o creștere de 1,1% față de anul precedent, în timp ce profitul ajustat pe acțiune (EPS) a scăzut cu 6%, ajungând la 20,6 pence. Acțiunile companiei au înregistrat o scădere de 3,42%, tranzacționându-se la 333,7 USD, departe de maximul anual de 536 USD, dar peste minimul de 297 USD.

Cu toate acestea, datele InvestingPro indică faptul că acțiunile se tranzacționează la un raport preț/profit (P/E) de doar 11,4, considerat scăzut în raport cu potențialul de creștere a profitului pe termen scurt. Indicatorii tehnici sugerează, de asemenea, că indicele de forță relativă (RSI) se află în teritoriu de supra-vânzare, semnalând o potențială oportunitate de cumpărare pentru investitorii orientați spre valoare.

**Principalele concluzii:**

* Veniturile au crescut cu 1,1%, ajungând la 100,2 milioane GBP, în ciuda întârzierilor de proiecte și a perturbărilor geopolitice. * Profitul operațional ajustat (EBITA) a fost de 25,1 milioane GBP, cu o marjă de 25%, în scădere față de 27,3% în anul precedent. * Profitul ajustat pe acțiune (EPS) a scăzut cu 6%, ajungând la 20,6 pence, dar managementul afirmă că rămâne mult peste nivelurile din 2022. * Compania și-a menținut gradul de îndatorare în intervalul țintă, iar datoria netă se așteaptă să scadă la aproximativ 94 milioane GBP până la sfârșitul anului. * Managementul a subliniat oportunitățile de creștere pe termen lung în segmentele eolian offshore, petrol și gaze, precum și în serviciile subacvatice integrate.

**Performanța companiei**

Ashtead Technology a livrat rezultate considerate "reziliente" de către management într-o piață dificilă. Creșterea veniturilor a fost modestă, dar compania a continuat să beneficieze de modelul său diversificat, care cuprinde servicii de topografie și robotică, soluții mecanice și integritatea activelor. Europa a fost cea mai puternică regiune, cu o creștere a veniturilor de 7,5%. Americile au înregistrat o creștere de 2%, susținută de segmentele de topografie și robotică, precum și de integritatea activelor. Orientul Mijlociu a scăzut cu 7%, din cauza conflictelor din regiune care au perturbat activitatea, în timp ce regiunea APAC a înregistrat o scădere de 30%, în urma unei perioade de comparație mai puternice care a inclus un proiect major de dezafectare.

**Realizări financiare**

* **Venituri:** 100,2 milioane GBP, în creștere cu 1,1% față de anul precedent (sau 1,7% la cursuri de schimb constante). * **EBITA ajustat:** 25,1 milioane GBP, cu o marjă de 25% (în scădere față de 27,3% în anul anterior). * **Marja brută:** 56,8% în ultimele douăsprezece luni, reflectând puterea de stabilire a prețurilor și eficiența operațională. * **EPS ajustat:** 20,6 pence, în scădere cu 6% față de anul precedent. * **Marja EBITDA:** 37,8%, în intervalul țintă al companiei. * **Profit net ajustat:** 20,8 milioane GBP, comparativ cu 21,6 milioane GBP în anul precedent. * **Rentabilitatea capitalului investit (ROIC):** 25,5%, peste costul capitalului și țintele interne. * **Flux de numerar operațional:** 79% conversie. * **Datorie netă:** Se așteaptă să scadă la aproximativ 94 milioane GBP până la sfârșitul anului. * **Capital de lucru:** Aproximativ 18% din veniturile ultimelor 12 luni, peste ținta internă de 17%. * **Investiții de capital (CapEx):** 27 milioane GBP în creștere organică și achiziții în prima jumătate a anului.

**Comparație cu previziunile și reacția pieței**

Deși nu au fost furnizate previziuni de consens, cifrele raportate sugerează un rezultat mixt. Creșterea veniturilor a fost pozitivă, dar modestă, iar EPS-ul ajustat a scăzut. Acest lucru indică o perioadă în care Ashtead Technology și-a menținut scara operațională și capacitatea de generare a numerarului, dar nu a accelerat câștigurile așa cum s-a întâmplat în perioade mai puternice. Managementul a menționat o rată anuală compusă de creștere (CAGR) a veniturilor de 30% în ultimii 10 ani, cu o creștere a EBITDA ajustat de 32% și a EBITA ajustat de 67%. În acest context, prima jumătate a anului 2026 pare a fi o pauză mai degrabă decât o continuare a ritmului anterior de creștere.

Acțiunile companiei au scăzut cu 3,42%, la 333,7 USD, investitorii părând să se concentreze pe tendința mai slabă a câștigurilor și pe tonul precaut privind tranzacționarea pe termen scurt. Deși acțiunile rămân peste minimul anual de 297 USD, ele sunt departe de maximul de 536 USD, indicând o răcire a sentimentului pieței.

**Perspective și orientări**

Managementul și-a menținut perspectivele pentru întregul an, în mare parte în linie cu actualizarea anterioară din august. Principalii factori de influență pentru a doua jumătate a anului rămân aceiași: perturbările din Orientul Mijlociu, întârzierile de proiecte și o piață mai lentă a energiei eoliene offshore pe termen scurt. Compania se așteaptă ca:

* Cheltuielile de capital pentru întregul an să fie de 35 milioane GBP, cea mai mare parte fiind deja investită în prima jumătate a anului. * Gradul de îndatorare la sfârșitul anului să fie de aproximativ 1,3 ori. * Capitalul de lucru să se mențină la sfârșitul anului în zona superioară a "zecilor de procente" ca pondere în veniturile ultimelor 12 luni. * Fluxul de numerar să fie mai puternic în a doua jumătate a anului, susținut de cheltuieli de capital mai mici și de tipare sezoniere normale.

Pe termen lung, Ashtead Technology indică un mediu de piață favorabil. Se preconizează ca piața totală adresabilă (TAM) să crească cu 27%, ajungând la 3,4 miliarde USD până în 2029, echivalentul unui CAGR de 6%. Se estimează că sectorul eolian offshore va crește cu 10% anual până în 2029, în timp ce sectorul petrolului și gazelor (inspecție, mentenanță, reparații și construcții) este prognozat să crească cu 4% anual. Compania se extinde și geografic, cu o prezență nouă în Australia prin achiziția Seadraulics, o facilitate în Houston (SUA) și o poziție recentă în Norvegia. Susținând planurile de expansiune, Ashtead a majorat dividendele timp de patru ani consecutiv și a oferit un randament puternic de 124% în ultimii cinci ani.

**Comentariile executivilor**

Allan Pirie, CEO-ul Ashtead Technology, a declarat că grupul a înregistrat o creștere a veniturilor „în ciuda provocărilor pe termen scurt care afectează tranzacționarea”, adăugând că „oportunitatea pe termen lung rămâne puternică”. El a subliniat, de asemenea, că firma „construiește o afacere din ce în ce mai sofisticată și diversificată prin portofoliul nostru unic de echipamente și servicii și amprenta globală pentru a servi industria energetică offshore globală pe tot ciclul de viață al infrastructurii subacvatice”. Ingrid Stewart, Directorul Financiar, a menționat că EBITA ajustat de 25,1 milioane GBP „se situează sub ținta noastră de peste 20%” și a fost sub marja de 27,3% înregistrată în perioada comparativă de anul trecut. Ea a adăugat că rentabilitatea capitalului investit rămâne „peste costul capitalului și țintele noastre interne, la 25,5%”.

**Riscuri și provocări**

* **Conflictele din Orientul Mijlociu:** Disruptările continue au întârziat proiecte și pot afecta în continuare calendarul. * **Întârzieri de proiecte:** Mai multe proiecte de soluții mecanice au fost amânate până în 2027, reducând vizibilitatea veniturilor pe termen scurt. * **Presiune pe marje:** O pondere mai mare a veniturilor non-închiriere și costuri de amortizare mai mari au comprimat marjele EBITA. * **Creșterea capitalului de lucru:** Investițiile în stocuri și momentul cheltuielilor de capital au ridicat capitalul de lucru peste țintă. * **Slăbiciunea sectorului eolian offshore:** Activitatea rămâne lentă, în special în SUA, limitând creșterea pe termen scurt în acest segment. * **Constrângeri în lanțul de aprovizionare:** Timpii de livrare de 30-35 de săptămâni pentru anumite componente fac achizițiile mai dificile și pot afecta termenele de livrare.